Organization Directory

  • Office of the CIO

    Charlie McMahon
    Interim Senior Vice President for Information Technolgy and Enterprise CIO
    • Administrative Assistants

      Valerie Smith
      Executive Assistant
    • Customer Engagement and Support

      Mike Ospitale
      Assistant Vice President for Customer Engagement & Support
      NameTitle
      Position VacancyAdmin Staff Assistant
      Philip DoesschateDirector of Service Performance Analysis
      • Academic Technology Services

        Diana Voss
        Director of Academic Technology Services
        NameTitle
        Jennifer AdamsSenior Emerging Technologist
        Kristy BuntonInstructional Technologist
        Richard SteinInstructional Technologist & Designer
        Tara MazovecManager of Technology Literacy Programs
        Julie SharmaTraining Specialist
        Nichole GladkyTraining Specialist
        Sherri LeverKnowledge and Process Management Specialist
        • iCREATE

          David Ecker
          Director of iCreate
      • Audio Visual Services

        Jarrod McFarlane
        Associate Director for Audio Visual Services and Learning Space Support
        NameTitle
        John ConnollyAV Technician, Evening Services
        Pan YamniyomAudio Visual Associate Student Coordinator
        Adam SchwartzAudio Visual Associate / HSC AV Services
        Christopher SweitzerAudio Visual Associate / HSC AV Services
        Nicholas KellyAudio Visual Associate
        John BerwickInstructional Support Associate
        Richard FantasiaInstructional Support Associate
        Theodore SneedAudio Visual Associate / HSC Learning Space Services
        Priya ShahAudio Visual Associate
        • Media Services

          Richard Holliday
          Assoc. TV Engineer
          NameTitle
          Gregory DavisMedia Systems Technician
          Michael HicksMedia Systems Technician
          Richard TulipanMedia Systems Engineer
          John AdamoMedia System Engineer
          Edward BrunetMedia System Engineer
      • FSA Support

        Richard Gilbride
        Assistant Director for FSA
        NameTitle
        Marc MorrellClient Support Technician
      • Service Delivery

        Theresa O'Connell
        Service Delivery Manager
      • Support Services

        Henry Joseph
        Director of Support Services
        NameTitle
        Rose AlessiOperations Manager – Academic Technology Learning Spaces
        • Campus Residences

          Curtis Charles
          Assistant Director for Campus Residences Information Systems
          NameTitle
          Jessica SaleySenior Programmer/Analyst
          Walter SysakLead Programmer / Analyst
          Lorraine CannavaleLead Technology Support Specialist
        • Customer Solutions Support

          Michael Basile
          Customer Solutions Support Manager
          NameTitle
          Brett AulettaTechnology Support Specialist
          John PattiInstructional Support Associate
        • Desktop and Systems Engineering

          Matthew Froehlich
          Assistant Director Computing Services
          NameTitle
          Anthony BozzancaInstructional Application and Collaboration Specialist
          Andrew JohnsonSenior Macintosh System Administrator
          Jeffrey MaherWindows System Administrator
          Jorge LeeSystem Support Engineer
          Michael ThaxterClient Support Analyst
          Nicholas CapobiancoSystem Support Engineer
          Raul GonzalezSystem Support Engineer
          Shaun KepertMac Systems Administrator
          Tirathorn WongtangswadSenior Windows Systems Admin
        • Field Support

          Mauro Nicoletto
          Technology Field Support Manager
          NameTitle
          Cedric CartyLead Technology Support Specialist
          Joe ReinaAssoc. TV Engineer
          Evan DoubledayLead Technology Support Specialist
          John LeoneLead Technology Support Specialist
          Vincent MaidaLead Technology Support Specialist
          Steven WongLead Technology Support Specialist
          John HangesLead Technology Support Specialist
        • Service Desk

          Sandra Jansson
          Service Desk Manager
          NameTitle
          John GianmugnaiService Desk Agent
          Jason MacagnoneService Desk Agent
          Michael CastroService Desk Agent
          Karyn SundstromService Desk Agent
          Colleen WalshComputer Accounts Administrator
          Nancy GauglerComputer Accounts Administrator
          Biagio CastaldoField Support Technician
          Kathryn McDonaldClient Support Specialist
          Gilma OttTechnology Support Specialist
          Chauncey ClarkTechnology Support Specialist
    • Enterprise Applications and Integrations

      Jim Gonzales
      Assistant Vice President for Enterprise Applications & Integrations
      • Administrative and Research Systems

        Robert James Davidson
        Director of Administrative and Research Systems
        NameTitle
        Monique BlakeleySupervising Programmer Analyst
        Jason DaytonProgrammer / Analyst Specialist
        Joseph MontelioneProgrammer / Analyst Specialist
        Wesley ShenManager of PeopleSoft Applications
        • Financial Systems

          Matthew Engel
          Assistant Director for Financial and Budget Applications
          NameTitle
          Christian BarrySoftware Developer
          Grace CersosimoLead Programmer Analyst - CBM
          Position PendingSenior Programmer Analyst
        • HCM and Budget Applications

          Neeru Ailawadi
          Assistant Director for HCM Applications
          NameTitle
          Dominick LoGiudiceSenior Software Engineer
          Tirumala ChimpiriSenior Programmer / Analyst
          Position PendingSenior Programming Analyst
          Position VacancySoftware Developer
      • Administrative Systems

        Raymond Chan
        Director of Application Systems
        NameTitle
        Anthony ItalianoInformation Systems Application Specialist
        Hassan JosephLead Programmer Analyst
        Jason KanarisSenior Software Engineer
        Richard von RauchhauptWeb Platform Strategist
        Trevor GreenidgeInformation Systems Application Specialist
        Paul St. DenisMedia Lab Coordinator
      • Enterprise Application Services

        Shih-Liang Yen
        Supervising Programmer/Analyst
        NameTitle
        Jay JabourSenior Programmer Analyst
        Silvina CostazosSenior PeopleSoft Administrator
        Stuart CampbellAssistant Director, Enterprise Application Services
        Mark CarrollSenior LMS Engineer
        Saskya BarresiLMS Engineer
      • Student Systems

        Andrew Kirsch
        Director of Student Systems
        NameTitle
        Kim RantSenior Business Systems Analyst
        Kevin WilsonSenior Programmer Analyst
        Joseph SimonettiPrincipal Systems Engineer
        • Security and Integrations

          Fang Peng
          Supervising Programmer Analyst
          NameTitle
          Huiling MoIntegration Specialist
        • Student Information Systems

          Chandan Chandra
          Assistant Director for Student Information Systems
          NameTitle
          Judith SellittoSoftware Engineer
          Cleveland LeviSenior Software Engineer
          Patricia GalloSoftware Engineer
          Vicki WilhelmsenSoftware Engineer
          Position VacancySenior Programmer/Analyst
          Helen XueSenior Programmer/Analyst
          Lalit BhatiaSenior Software Engineer
          Mufakkir ChowdhurySenior Programmer / Analyst
    • Enterprise Data and Analytics

      Kim Berlin
      Director of Strategic Analytics
      NameTitle
      Andy WangSenior Systems Engineer
      Augustine RodriguezSenior Systems Engineer
      Grigory ReznikSenior Systems Engineer
      Syed HasnainSenior Systems Engineer
    • Finance Operations

      Martin Tessler
      Senior Business Partner, Financial Operations
      NameTitle
      Mary KethmanDoIT Business Office Associate
      Christine Murphy-SassanoAssistant Business Manager
      Nancy KlevanoskyInfrastructure Services Finance Associate
      Megan RederBusiness Office Associate DoIT
      Valerie SmithExecutive Assistant
      • Telephony Billing

        Linda Klosowski
        Business Manager, DoIT DNS
    • Human Resources

      Rachael Redhead
      Senior HR Business Partner
      NameTitle
      Mary KethmanDoIT Business Office Associate
      Pamela MichaelsStudent Employment Coordinator
      Patricia FriedmanDoIT HR Assistant
      Position VacancyHR Administrator
      • Human Resource Coordinators

        Joann Lenahan
        Human Resource Coordinator
    • Information Security

      Matthew Nappi
      AVP & Chief Information Security Officer
      NameTitle
      Sean BurrowesCyber Security Operations Analyst
      Sanjay KapurVulnerability Management Program Director
      Eric JohnfeltSenior Information Security Officer
      Mark VelazquezSenior Programmer Analyst
    • Infrastructure

      James Hart
      Senior Director of Infrastructure
      • Cloud & Research Infrastructure

        Victor Montanez
        Manager, Cloud & Converged Systems
        NameTitle
        Eric RosenbergSenior Linux/Unix Administrator
        Joseph FerreriSenior Linux Administrator
        • Database Systems

          Position Vacancy
          Assistant Director, Systems Support
          NameTitle
          James DoyleSenior Database Engineer
          Ellie WangSenior Database Admin
        • DoIT Core Services Infrastructure

          Brian Heller
          Manager, Cloud Platform Services
          NameTitle
          Stanley ChanSenior Systems Engineer
          Edward KoganSenior Systems Administrator
      • Data Center Operations

        Kelly Clayton
        Infrastructure Service and Operations Manager
        NameTitle
        Kevin RantDoIT Facilities Coordinator
        • Operations Management

          Ronald Florek
          Operations Manager
          • Computer Operations (Day)

            Christine Budd
            Supervisor, Computer Operations
            NameTitle
            Sylvester McCabeSenior Computer Operator
          • Computer Operations (Night)

            Umar Butt
            Supervisor, Computer Operations
            NameTitle
            Rod BirnbaumSenior Computer Operator
      • Data Network Services

        Ken Myung
        Manager of Network Services
        NameTitle
        Andreia BlanchardSenior Network Engineer
        Behzad BarzidehSenior Network Architect
        Christian FritzSenior Network Engineer
        Kevin NolanSenior Network Support Technician
        Lita DunneSenior Network Engineer
        Corey PlattNetworking Engineer
      • Infrastructure Services

        Michael White
        Infrastructure Manager
        NameTitle
        Adam ElfastInfrastructure Technician
        Brian RueckInfrastructure Technician
        Hudson DarrowInstructional Support Technician
        Joseph CallahanInfrastructure Technician
        Robert ArcielloProject Manager/Engineer
        Shafiq RehmanSenior TelNet Services and Mac Tech
        Tom LeggiereInfrastructure Technician
      • Telephone Services

        Gail Levy
        Telecommunications Manager
        NameTitle
        Robert MackayTelecommunication Engineer
        Paul MasemTelecommunications Engineer
    • Innovation & Research Services

      David Cyrille
      Assistant Vice President/Chief Research Information Officer
      NameTitle
      Daniel WoodSenior HPC Engineer
      Firat CoskunHPC Architect
      Fang WangData Manager
      John DeySenior Linux Systems Administrator
      Sampurna ShresthaSenior Programmer / Analyst
      Tony JinSenior Programmer / Analyst
      William RedmanInformation Systems Assist I
      Eva SiegmannSenior Research Scientist
      • Clinical Custom Development

        Neil Mendoza
        Manager for Clinical Custom Development
        NameTitle
        Kenneth DrewLead Programmer / Analyst
        John KinkaidLead Programmer / Analyst
        Richard DahlstedtLead Programmer / Analyst
      • Computing Services for Research Information

        Mei Cobb
        Assistant Director Computing Services
      • SOM AP Development

        Javier Castro-Barba
        SOM AP Development
        NameTitle
        Xin WangSenior Programmer / Analyst
        Geng LiuSenior Programmer / Analyst
        Jian HongSenior Programmer / Analyst
        Dale RobinsSenior Programmer / Analyst
      • Web Design & Content Management Services

        Barbara Cole
        Manager Web Design & Content Management Services
        NameTitle
        Danielle GrecoSenior Programmer / Analyst
        Vicki MullinSocial Media Manager
        James PearceInformation Systems Technician
      • Web Engineering

        Hasit Shah
        Supervising Programmer / Analyst
        NameTitle
        Davide TripodiSenior Web Application Developer
        Gaston LaraWeb/Application Developer
        Richard PiazzaSenior Programmer / Analyst
        Karen WallinSenior Programmer / Analyst
        Eileen KeckSenior Programmer/Analyst
    • Project Management Office

      Heather McLaughlin
      Senior Manager of Enterprise Project Management
      NameTitle
      John C PassaroSenior Project Manager
      Matthew PaplinProject Manager